filmy korporacyjne

Studio animacji – jakie animacje wykona?

Animacja to nietypowy rodzaj filmy. Aktorzy tam nie występują, a jedynie podkładają głos pod postacie. Wszystkie scenografie, bohaterowie, wydarzenia są narysowane, a nie stworzone naprawdę i zagrane. To daje wiele możliwości twórcom animacji, ponieważ mogą wykonać film na dowolnym temat, a ogranicza ich w tworzeniu tylko własna wyobraźnia.

Animacja – rodzaje i zalety

filmy korporacyjneAnimacja ma jednak swoje rodzaje, dzięki czemu filmy mogą się od siebie bardzo różnić. Dawniej najpopularniejsza była animacja rysunkowa. To najbardziej znany rodzaj animacji. Postacie rysuje się wtedy w poszczególnych fazach ruchu, fotografuje się je, a następnie odtwarza na tyle szybko, że widz ma złudzenie ruchu. W ten sposób powstało większość animowanych bajek z najsłynniejszymi bohaterami baśniowymi, które zna każdy z nas. Obecnie technika rysunkowa została zastąpiona animacją komputerową. Przy pomocy specjalnych programów do tworzenia animacja może zostać wykonana o wiele szybciej, łatwiej i precyzyjniej, niż przy pomocy rysunków. Animacja komputerowa wykorzystuje technikę 3d, dzięki czemu tło (budynki, lasy, morze i tym podobne) wydają się mieć dodatkową głębię, nie są także statyczne. Większość współczesnych filmów animowanych, podobnie jak spotów reklamowych, powstaje przy udziale tej techniki.

filmy korporacyjneWarto zaznaczyć, że w skład animacji komputerowej wchodzi również technika motion capture. Dzięki niej można przenosić ruchy aktora na ruchy postaci animowanej. Aktor nosi specjalny kostium, który posiada czujniki. Po ,,zeskanowaniu” jego postury i ruchów ( w tym mimikę twarzy) można przejść do kręcenia ujęć na green screenie. Odtwarzane będą one na komputowym programie do animacji, gdzie można nałożyć na nie gotowe projekty wyglądu postaci. Omówione tu zostały najbardziej znana i współcześnie najbardziej popularna technika wykorzystywana przez studio animacji. Nie można jednak zapominać o początkach filmów i o animacji poklatkowej (stop motion animation), w której Polscy odnosili spore sukcesy. Jest to animacja do której wykorzystuje się lalki, plastelinowe ludziki, wycinanki czy gotowe przedmioty. Przy każdym zdjęciu zmienia się im minimalnie pozycję, kształt, położenie.

Po połączeniu tych zdjęć i odtworzeniu powstaje złudzenie ruchu, tak jak to było w przypadku animacji rysunkowej. Taki rodzaj animacji jest z pewnością najbardziej pracochłonny, trwa najdłużej ze wszystkich i wymaga wielu osób na planie zajmujących się postaciami. Jest to jednak na tyle szczególny rodzaj animacji, że nadal jest on praktykowany przez wielu filmowców.

Czytaj więcej na: www.m8house.com