tablice unijne

Czym są i co oznaczają tablice unijne?

Od kiedy Polska weszła do Unii Europejskiej wiele się zmieniło. Dostaliśmy dużo dodatkowych funduszy na rozwój różnych dziedzin gospodarki, od rolnictwa, przez architekturę, do nowych technologii. Dofinansowanie mogło sięgać nawet kilkudziesięciu procent kosztów inwestycji.

Tablice unijne – znak dotacji unijnych

Unia EuropejskaDotacje mogły dostawać zarówno instytucje państwowe, na przykład na rozwój architektury drogowej, przedsiębiorstwa dostawały dotacje na zakup nowych maszyn, można było także dostać pieniądze na otworzenie nowej działalności. Część inwestycji widać gołym okiem, ale nie każdy wiedział, że były one możliwe do zrealizowania dzięki wkładowi jaki otrzymaliśmy od Unii Europejskiej. Dlatego też przy każdej rzeczy stawiane lub wieszane są pamiątkowe tablice unijne w Krakowie. Takie tablice mają dwie standardowe formy. Przy inwestycjach miejskich montowane są duże, stojące tablice. Mają one formę prostokąta, tablica jest prosta, stoi na dwóch metalowych wspornikach. Przy firmach takie tabliczki mają mniejsze rozmiary i są wieszane na elewacji budynku lub przed wejściem do biura, w przypadku firm znajdujących się w wieżowcach i nie mających własnej, odrębnej siedziby.

tablice unijneTutaj takie tablice mogą być zarówno z tworzywa sztucznego, jak i półprzeźroczyste, ze szkła z efektem szronu. Taka tablica wyglądała bardziej elegancko, pasowała do firm prawniczych, biznesowych, czy z dziedziny nowych technologii. Na tablicach unijnych muszą zawsze się znajdować określone informacje. Na górze znajdziemy informację co było przedmiotem dofinansowania i w jakich latach było ono dostarczane np. Budowa sieci wodociągów miejskich w miejscowości X w latach 2014-2016. poniżej znajdziemy informacje odnośnie tego jakie kwoty były przeznaczane na takie inwestycje, zarówno po stronie firmy lub samorządu, jak i Unii Europejskiej. Kwoty podawane są procentowo, jak i w złotówkach. Może to też występować jako kwota całego projektu i kwota dofinansowania, wraz z napisaniem kto jest beneficjentem programu. Poza informacjami znajdziemy na tablicy unijnej także logo i nazwę programu operacyjnego w ramach którego otrzymane było dofinansowanie.

Tablice unijne mają standardowy wygląd, to znaczy kolorystykę, czcionkę, wielkość liter. Dzięki temu każdy z daleka widzi, że jest to projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Tablice unijne są widocznym znakiem inwestycji w naszym kraju i warto jest je umieszczać wszędzie tam, gdzie krajobraz miejski czy przedsiębiorstwa wiele zyskały na obecności naszego kraju we wspólnocie europejskiej.